הדברת תיקנים

הדברת תיקנים

תיקנים הידועים בשמות ג'וקים או מקקים הם חרקים פחוסים בעלי מבנה גוף גדול , בעלי בטן וגב רחבים וגוף צר יחסית. התיקנים פעילים בעיקר בלילות, והם אוכלי כל (ניזונים מכל חומר אורגני). במשך היום הם מסתתרים בדרך כלל במקומות חשוכים וחמים, ומסוגלים לנצל למטרה זו סדקים שונים בבית.

הנזק לאדם

חוץ מהגועל והבהלה שהג'וקים מביאים איתם התיקנים אוכלים ממזונותינו ומפרישים צואה על המזון. הם אוכלים כריכות ספרים, דפים, דבקים ועוד. מינים שנכנסים לבתים דרך הביוב,יכולים להביא איתם גורמי מחלה למזון כמו סלמונלה ועוד מיני מחלות .

סוגי התיקנים הנפוצים בעיקר בארצנו

הדברת תיקנים בירושלים

התיקן האמריקאי – (Periplaneta Americana ) צבעו חום אדמדם, אורך הגוף של הבוגרים מגיע עד 4.5 ס"מ. מוצאו של מין זה הוא כנראה באפריקה, ומשם הוא נפוץ לכל העולם. הוא חובב לחות וטמפרטורות גבוהות, ומצוי במערכות הביוב, במחסני מזון בערמות ופחי אשפה, במאפיות, במטבחים וכו'. התיקנים ממין זה חיים ומתרבים גם בבתים וגם במערכות הביוב.

התיקן הגרמני – ( Blatella Germanica) צבעו חום בהיר, אורכו מגיע ל-1.5 ס"מ, והוא ניכר בשני פסי אורך כהים ומקבילים על הלוחית הגבית של החזה הקדמי. לזכר ולנקבה כנפיים, אולם הם עפים לעתים רחוקות. מין זה מתרבה וחי במשך כל השנה בבתים. שם הוא נוטה להתקבץ מתחת לשולחנות, בין ארונות, בסדקים וכד'. לבתים בלתי נגועים הוא מגיע בדרך כלל עם מזון או חפצים נגועים. מין זה מטריד בעיקר בעצם נוכחותו הבלתי רצויה, ובמידה פחותה בשל הנזק שהוא עלול לגרום באמצעות זיהום אוכל וכלי אוכל בהפרשות. סוג זה של תיקנים עמיד כיום לחלק מחומרי ההדברה.

תיקן הפסים החום – (Supella Supellectilium) צבעו חום בהיר ואורכו כ-1.5 ס"מ. מוצאו של המין מאפריקה שם הוא נמצא בטבע. הוא התפשט לאזורים ממוזגים שם הוא נמצא רק בבתים. בבתים הוא נמצא ומתרבה בעיקר בתוך מגרות, מתחת לתמונות, בספריות וכו'.

התיקן המזרחי – (Blata Orientalis) קטן מהתיקן האמריקאי (עד 2.5 ס"מ) וכהה ממנו (צבעו חום כהה עד שחור). גם הזכרים וגם הנקבות אינם יכולים לעוף. המין נפוץ בכל העולם, ובארץ הוא נמצא בעיקר באזורים הפנימיים ופחות במישור החוף. בשנים האחרונות אינו נפוץ כמו המינים האחרים.  באזורים חמים הוא יכול להתרבות בחוץ בעיקר סביב ערמות אשפה. הוא נכנס לבתים שם הוא מחפש בעיקר מקומות אפלים ומוגנים בהם ניתן למצוא מים ומזון.

אז איך נפטרים מהג'וקים?

על מנת להפטר ממטרד התיקנים מחייב מספר פעולות: 

כאשר קיימת נגיעות נמוכה בתוך בבית, התושבים יכולים לטפל בעצמם (ע"י תרסיסים ותכשירים המאושרים לקהל הרחב), אך כאשר הנגיעות גבוהה יותר  הטיפול חייב להיות של מדביר מקצועי בעל היתר הדברה מהמשרד להגנת הסביבה ועם הביטוחים הנדרשים. במצב זה כדאי שהתושבים יתארגנו לביצוע פעולה מקיפה בכל בית הדירות כולל מחסנים, מקלטים, בורות הביוב וחדרי האשפה בבניינים.

הדברה במטבח
תהיו בקשר
מצאו אותנו

כתבו לנו

או השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם: